Jeśli jesteś zainteresowany przyjmowaniem suplementu białkowego, prawdopodobnie chcesz wiedzieć o możliwych skutkach ubocznych. Chociaż możesz myśleć, że białko w proszku nie powoduje żadnych problemów, może być pełne niebezpiecznych zanieczyszczeń i ukrytych składników. Niestety, suplementy białkowe są w dużej mierze nieuregulowane, a więc nigdy nie wiesz, co dostajesz. Jeśli doświadczysz jakichkolwiek nieoczekiwanych skutków ubocznych podczas przyjmowania białka w proszku, powinieneś natychmiast zaprzestać jego stosowania i skonsultować się z lekarzem.

Przyjmowanie suplementu białkowego może powodować skutki uboczne

Istnieje kilka zagrożeń związanych z suplementami białkowymi. Na przykład, duże ilości mogą upośledzić funkcjonowanie nerek i zwiększyć ryzyko wystąpienia kamieni nerkowych lub nawet śmierci – te słowa pochodzą z serwisu Sportowe odżywianie. Również suplementy białkowe mogą powodować niepożądany przyrost wagi. Ponadto, nadmierne spożycie białka może prowadzić do innych nieprzyjemnych skutków ubocznych, takich jak biegunka. Aby uniknąć któregokolwiek z tych nieprzyjemnych efektów, najlepiej jest skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem suplementu białkowego. W niektórych przypadkach suplementy białkowe mogą nawet powodować, że organizm rozkłada szkodliwe leki, takie jak antydepresanty i inhibitory ACE.

Może zwiększać ciśnienie krwi

Istnieją mieszane wyniki dotyczące tego, czy suplementy białkowe zwiększają ciśnienie krwi. Podczas gdy ostatnie badanie wykazało, że suplementy białkowe nie zwiększyły znacząco ciśnienia krwi u zdrowych starszych kobiet, nie było dowodów, że zrobiły to u młodszych kobiet. Możliwe jest, że niektóre suplementy zwiększają ciśnienie krwi u starszych kobiet, ale to dopiero się okaże. Istnieje wiele możliwych wyjaśnień, ale jednym z najbardziej przekonujących jest związek między białkiem a podwyższonym ciśnieniem krwi. Ten artykuł bada tę kwestię bardziej szczegółowo.

Może powodować trądzik

Kilka badań powiązało spożywanie suplementów białkowych z rozwojem trądziku. Nikt jednak nie wie dokładnie, co powoduje powstawanie wykwitów trądzikowych, ale najczęstszym winowajcą jest białko serwatkowe. Jest to powszechne źródło białka występujące w produktach mlecznych i jest odpowiedzialne za podnoszenie poziomu insulinopodobnego czynnika wzrostu 1, ważnego hormonu w regulacji starzenia. Ponadto, serwatka zawiera wysoki poziom androgenów, które powodują, że skóra produkuje więcej sebum niż zwykle. Te nadmierne poziomy sebum przyczyniają się do zatkanych porów, przerostu bakterii i stanów zapalnych.

Przeczytaj:  Dieta pomagająca na zbyt wysoki cholesterol - kilka wskazówek

Może powodować rozstrój żołądka

Istnieje kilka powodów, dla których przyjmowanie suplementu białkowego może powodować rozstrój żołądka. Podczas gdy niektóre białka mogą mieć niską zawartość węglowodanów, są one wysokie w białku, które może opodatkować twój układ trawienny. I nie chcesz spożywać koktajle białkowe tuż przed treningiem, jak przepływ krwi jest przekierowany z dala od mięśni i narządów wewnętrznych. To sprawia, że Twój układ pokarmowy nie ma wystarczających zasobów. Oznacza to, że Twoje ciało może nie być w stanie prawidłowo strawić pokarmu. Może to powodować niekomfortowy rozstrój żołądka.

Może powodować trądzik po zażyciu suplementu białkowego

Jeśli ciągle dostajesz nowe wyrwy, jest duża szansa, że bierzesz suplement białkowy. Niezależnie od tego, czy jest to proszek białkowy, czy zwykły shake, suplement może być przyczyną Twojego trądziku. Oprócz białka, niektóre proszki białkowe zawierają dodatkowe składniki, takie jak cukier. Wiele suplementów diety nie zawiera tych składników, a mogą one powodować Twój trądzik. Aby zatrzymać koktajl proteinowy od powodowania trądziku, wytnij suplement na jakiś czas.

Podobne: