Istnieje wiele wskazań medycznych do usunięcia zęba, dlatego wysoce prawdopodobne jest, że większość osób prędzej, czy później będzie zmuszonych się jej poddać. Warto wtedy wiedzieć ile nie jeść po wyrwaniu zęba, co zażywać oraz czego unikać, by rana zagoiła się jak najszybciej.

Ekstrakcja zęba- kiedy trzeba ją wykonać?

Ekstrakcja zęba (więcej o niej przeczytasz tutaj: https://dentinfo.pl/ekstrakcja-zeba/) to potocznie mówiąc jego wyrwanie. Wskazania medyczne do ekstrakcji są liczne i należą do nich między innymi stany takie jak: nawracający stan zapalny przyzębia oraz znajdowanie się korzeni zębowych poza zębodołem. Również w zaawansowanej próchnicy stomatolog może zalecić usunięcie zęba. Leczenie ortodontyczne także niekiedy wymaga ekstrakcji- np. wtedy kiedy zęby są bardzo stłoczone. Ósemki, czyli tzw. zęby mądrości czasem należy usunąć jeszcze zanim na dobre wyłonią się z dziąsła. Ma to miejsce w przypadkach, gdy zęby te nie są prawidłowo ustawione. Można to zaobserwować na pantomogramie, czyli zdjęciu RTG, na którym widoczne są zęby szczęki i żuchwy. Przed zabieg w celu jak najszybszej rekonwalescencji warto zdobyć informację na temat tego czego unikać, ile nie jeść po wyrwaniu zęba oraz jakie przyjmować środki przeciwbólowe.

Czy ekstrakcja zęba boli?

Standardem jest przeprowadzanie ekstrakcji zębów w znieczulenie miejscowym, dlatego zabieg nie powinien być bolesny. Niemniej, wielu pacjentów odczuwa dyskomfort w trakcie trwania tej procedury medycznej, a kiedy znieczulenie przestanie działać mogą pojawić się dolegliwości bólowe. W celu ich szybkiego uśmierzenia warto, na wszelki wypadek zaopatrzyć się w środki przeciwbólowe. Nieprzyjemne doznania i dyskomfort po ekstrakcji zębów nie powinny trwać dłużej niż kilka dnia po zabiegu. Miejsce ekstrakcji może pozostać tkliwe i wrażliwe na bodźce takie jak wysokie lub niskie temperatury nawet do kilku tygodni po zabiegu. Po zabiegu doświadczony stomatolog powinien zalecić odpowiednie środki przeciwbólowe oraz odpowiedzieć na nasze wszystkie pytania- ile nie jeść po wyrwaniu zęba, co można pić itp. 

Ile nie jeść po wyrwaniu zęba?

Ekstrakcja zęba to zabieg inwazyjny. Rana musi zostać delikatnie zasklepiona oraz powinien powstać skrzep. Należy dać organizmowi odpowiednio dużo czasu, by te procesy mogły zajść. Natychmiastowe drażnienie powstałego uszkodzenia może przedłużyć czas potrzebny do powstania hemostazy, co jest bardzo niekorzystne. Okres, w którym powinno się nie sięgać po jedzenie wynosi minimum dwie godziny od zakończenia zabiegu. Warto zatem napełnić żołądek sycącym posiłkiem przed udaniem się na wyznaczoną wizytę u stomatologa. Po ekstrakcji zęba także powinno się unikać picia przez słomkę oraz palenia papierosów- może to naruszyć skrzep, zaburzyć homeostazę i spowodować wtórne krwawienie z rany. W takim razie ile nie jeść po wyrwaniu zęba? Jeśli po dwóch godzinach po ekstrakcji zęba jesteśmy głodni to najlepiej sięgnąć po posiłek nie wymagający dużo gryzienia i przeżuwania. Dobrym pomysłem będzie zupa krem. Należy jednak pamiętać, by nie spożywać gorących posiłków- to także może grozić naruszeniem skrzepu.

Przeczytaj:  Węglowodany złożone Vs węglowodany proste - na czym polega różnica?

Co można pić po ekstrakcji zęba?

Powyżej znajduje się odpowiedź na pytanie ile nie jeść po wyrwaniu zęba (2h), a ile nie powinno się pić? Po ekstrakcji zęba należy bez wątpienia unikać gorących napojów (kawa ziarnista, herbata), które mogłyby naruszyć skrzep. Zaleca się spożywanie chłodnych płynów prosto ze szklanki- bez słomki. Po napój tak samo jak po jedzenie, najlepiej sięgnąć dopiero po dwóch godzinach od zakończenia zabiegu.  Powinno się także całkowicie unikać napojów alkoholowych przez okres co najmniej 24h od ekstrakcji zęba, ale najlepiej wstrzymać się ze spożywaniem trunków nawet 2-3 dni. Alkohol bowiem rozrzedza krew oraz drażni śluzówki jamy ustnej. Może więc prowadzić do powtórnego krwawienia z rany. Dobrym pomysłem jest spożywanie chłodnych kefirów oraz jogurtów.

Ekstrakcja zęba- czy można iść na siłownie?

Ekstrakcja zęba nie jest prostym zabiegiem. Jest to procedura medyczna, która powoduje powstanie rany wewnątrz jamy ustnej. Priorytetem jest rekonwalescencja, która pozwoli na prawidłowe zabliźnienie rany. W okresie po usunięciu zęba należy więc unikać wszystkich czynności mogących zaburzać homeostazę oraz powstanie prawidłowego skrzepu, którego zadaniem jest tamowanie krwawienia zanim pojawi się blizna. Oprócz wspomnianego wcześniej powstrzymania się od jedzenia i picia przez okres dwóch godzin oraz niespożywania alkoholu i ciepłych posiłków, zaleca się zminimalizowanie wysiłku fizycznego. Sport powoduje przyspieszenie tętna, a wzmożone napięcie mięśni może spowodować ponowne otwarcie się rany i krwawienie. Z uprawianiem sportu oraz podnoszeniem ciężkich rzeczy powinno się wstrzymać przez okres wynoszący około 48 godzin od zabiegu. Istotne jest odpowiednie przygotowanie się do zabiegu i zdobycie wcześniejszych informacji bądź też zapytanie stomatologa o kluczowe kwestie takie jak np. ile nie jeść po wyrwaniu zęba.

Podobne: