Witaminy i minerały ważne dla zdrowia zębów

Właściwe proporcje witamin i minerałów w diecie mają znaczący wpływ nie tylko na twoje samopoczucie, ale też wygląd włosów, skóry, paznokci i… zębów. Wiele osób jednak zapomina o tym fakcie! Efekty? Częściej niż np. hasło „implanty zębowe Kraków” w wyszukiwarkę wpisują „jak zwalczyć próchnicę”. Szukają więc rozwiązania problemu, który powstał przez zaniedbanie właściwej profilaktyki!

Profilaktyka ta to nie tylko regularne sprawdzanie stanu uzębienia u stomatologa oraz codzienne mycie zębów. To również właściwa dieta.

Dla zdrowia zębów ważne jest wprowadzenie do jadłospisu produktów bogatych w takie witaminy i mikroskładniki jak:

  • wapń – podstawowy budulec zębów, który nadaje im właściwą twardość i odżywia tkanki przyzębia;
  • fosfor – drugi istotny składnik wpływający na stan zębów oraz będący ich budulcem;
  • witamina A – substancja, która wzmacnia dziąsła, chroni zęby przed rozwojem próchnicy oraz działa bakteriobójczo;
  • witamina C – zapobiega krwawieniu dziąseł oraz odsłanianiu się szyjek zębowych;
  • witamina D – umożliwia właściwą mineralizację szkliwa, wspomaga wchłanianie wapnia i fosforu;
  • witamina E – przyspiesza gojenie się ran w ciele (a również tych w jamie ustnej).

Co jeść, aby zęby były mocne i zdrowe?

Stomatolodzy (m.in. eksperci z ) zalecają przede wszystkim, aby codzienna dieta była jak najbardziej różnorodna. Dobrze, gdy oparta jest ona o lokalne produkty sezonowe. Niech więc na twoim talerzu nie zabraknie mięsa, ryb, nabiału, produktów zbożowych oraz warzyw i owoców. Te ostatnie zawierają zwykle spore ilości cukrów, więc po ich zjedzeniu warto przepłukać zęby niegazowaną wodą. Zawsze też trzeba odczekać minimum 30 minut po zjedzeniu owoców, zanim umyjesz zęby!

Jakie konkretnie produkty warto włączyć na stałe do swojej diety? Mogą to być np. bogate w fosfor i wapń przetwory mleczne (naturalne jogurty, kefiry, twarogi) albo produkty roślinne (duże ilości wapnia zawierają m.in. migdały, nasiona chia i sezamu oraz takie warzywa jak szpinak czy fasola). Dobrym źródłem witaminy A są: marchew, wątróbka, ryby, jajka oraz żółte sery. Witaminę C znajdziesz w czerwonej papryce, pomarańczach, truskawkach oraz owocach dzikiej róży.

Przeczytaj:  Jak rozłożyć makroskładniki w diecie - kilka wskazówek

Witamina D znajduje się m.in. w jajach i tłustych rybach. Jej właściwe dla zdrowia ilości trudno jest jednak dostarczyć tylko naturalnie, z pożywienia. Dlatego też warto przez cały rok suplementować tę witaminę produktami dostępnymi w aptekach.

Witaminę E znajdziesz np. w orzechach, czosnku oraz olejach roślinnych.

Produkty, których lepiej unikać

Czy lekarze wymieniają także produkty, których dla zachowania zdrowia jamy ustnej lepiej unikać? Przede wszystkim należą do nich sklepowe słodycze! Zawierają duże ilości cukrów prostych sprzyjających rozwojowi próchnicy.

Unikaj także produktów oblepiających zęby, takich jak lizaki, twarde cukierki oraz… suszone owoce! Dla zdrowia zębów ogranicz też spożywanie wszystkiego, co zawiera duże ilości kwasów.

Na wygląd twoich zębów źle wpłyną wreszcie produkty silnie barwiące. Dlatego też, jeśli chcesz cieszyć się nie tylko zdrowym, ale także białym, uśmiechem ogranicz mocną herbatę, czarną kawę, alkohol (zwłaszcza czerwone wino) i palenie papierosów. Zęby mogą odbarwić się również od spożywania dużych ilości owoców jagodowych i niektórych przypraw (takich jak curry czy sos sojowy). Oczywiście, nie oznacza to, że wspomniane owoce lub przyprawy nie powinny pojawiać się na twoim talerzu. Jedz je jednak z umiarem, a po posiłku umyj zęby!

Jeśli pragniesz, aby twoje zęby przez długie lata pozostały mocne i zdrowe, dbaj o nie kompleksowo. Równie ważna, co codzienna higiena i okresowe przeglądy u stomatologa jest także właściwa dieta. Dopiero połączenie tych elementów zapewni ci pełen sukces – piękny uśmiech aż do późnej starości!

Podobne: