Jeśli rozważasz dietę ketogeniczną jako możliwe rozwiązanie zdrowotne, powinieneś wiedzieć, że polega ona na ograniczeniu spożycia pokarmów zawierających cukier i skrobię. Skrobia obejmuje produkty na bazie pszenicy, ryż, makaron i płatki śniadaniowe. Inne pokarmy, których należy unikać to rośliny strączkowe i warzywa korzeniowe. Należy również unikać przetworzonych olejów roślinnych i niezdrowych tłuszczów. Ludzie mogą również cieszyć się deserami bez cukru, cukierkami i owocami.

Dieta ketogeniczna

Dieta ketogeniczna to dieta low-carb oparta na wykorzystaniu ciał ketonowych w organizmie. Spożycie węglowodanów może się zmieniać w zależności od celów diety i stanu zdrowia. Dieta wymaga znacznego zwiększenia spożycia tłuszczu i białka, które wynosi około 20% całkowitej dziennej ilości kalorii. Białko powinno być spożywane w posiłkach i jako przekąski, ale nie może być zastąpione skrobią.

Poznaj opinie o diecie ketogenicznej tutaj: https://ketomierz.pl/dieta-ketogeniczna-opinie

Osobie stosującej dietę ketogeniczną zaleca się jej przestrzeganie przez nie więcej niż dwa do trzech miesięcy. Po tym czasie powinny powrócić do normalnej diety opartej na zróżnicowanej diecie z całych i pożywnych pokarmów. Dieta ta może mieć pewne potencjalne korzyści, ale brakuje badań. Niezależnie od jej zalet, należy pamiętać, że dieta ketogeniczna nie jest dla każdego. Nie jest lekarstwem na padaczkę i mogą wystąpić pewne powikłania.

Dieta ketogeniczna w padaczce

Dla dzieci z niektórymi rodzajami padaczki dziecięcej leczenie dietetyczne może być pierwszą linią leczenia. Pediatra i rodzina mogą wybrać dietę ketogeniczną jako pierwszy kurs leczenia, podczas gdy zarejestrowany dietetyk zapewnia instrukcje i bieżące monitorowanie. Dziecko będzie monitorowane przez “Zespół Keto”, składający się z neurologa dziecięcego, pielęgniarki i zarejestrowanego dietetyka.

W niedawnym badaniu, randomizowanym, kontrolowanym badaniu diety ketogenicznej u dzieci i dorosłych z oporną padaczką zgłoszonym w czasopiśmie Acta Neurol Scand. Autorzy, Wijnen BFM i Hallbook T, porównali efekty diety ketogenicznej do terapii care-as-usual. Badacze zaobserwowali również, że pacjenci z oporną padaczką lepiej reagowali na dietę ketogeniczną niż na zwykłą opiekę.

Wczesna diagnoza jest kluczowa dla skutecznego leczenia, w tym diety ketogenicznej. Wczesna diagnoza jest niezbędna do wczesnego rozpoczęcia stosowania diety i zapobiegania niepotrzebnym próbom stosowania AED. Pacjent z padaczką, który nie reaguje na konwencjonalne leczenie, może cierpieć na genetyczne schorzenie zwane zespołem niedoboru GLUT-1. Dieta ketogeniczna pomoże im osiągnąć stan wolny od napadów. W międzyczasie dieta może być bezpiecznym, naturalnym sposobem leczenia padaczki dziecięcej.

Przeczytaj:  Dieta na masę mięśniową - jak zacząć?

Dieta ketogeniczna dla osób z chorobami serca

Korzyści płynące z diety ketogenicznej dla osób z chorobami serca zostały szeroko zbadane, ale kilka faktów zasługuje na szczególną uwagę. Podczas gdy ten rodzaj diety skupia się na zdrowych tłuszczach i warzywach, został również powiązany z niższym ciśnieniem krwi. W rezultacie, dieta ketogeniczna dla osób z chorobami serca może nie być odpowiednia dla każdego. Osoby z chorobą serca powinny zachować szczególną ostrożność podczas stosowania diety, ponieważ wyklucza ona rośliny strączkowe, owoce i pełne ziarna – wszystkie źródła węglowodanów, które nie są dozwolone na diecie keto.

Jedno badanie wykazało, że dieta wysokotłuszczowa może odwrócić niewydolność serca u myszy. Naukowcy byli w stanie odwrócić niewydolność serca poprzez zakłócenie białka, które zapobiega sercu od uzyskania składników odżywczych, których potrzebuje. Osiągnięto to poprzez uniemożliwienie sercu przekształcania tłuszczu w glukozę, która jest następnie przekształcana w glukozę we krwi. Proces ten, zwany ketozą, pozwala organizmowi spalać tłuszcz na paliwo zamiast glukozy, co prowadzi do niewydolności serca.

Dieta ketogeniczna dla osób z cukrzycą

Choć cel poziomu ketonów na diecie ketogenicznej dla osób z cukrzycą wynosi ogólnie 0,5 do 1 mmol/L, niektóre źródła zalecają wyższy poziom ketonów, do 3 mmol/L. Oprócz utrzymania optymalnego poziomu glukozy we krwi, osoby na diecie ketogenicznej powinny monitorować poziom ketonów, aby określić, czy są w stanie cukrzycowej kwasicy ketonowej. Wysoki poziom ketonów może prowadzić do cukrzycowej kwasicy ketonowej, stanu, w którym organizm wytwarza zbyt dużo kwasów i wymaga hospitalizacji oraz intensywnego leczenia. W skrajnych przypadkach kwasica ketonowa może nawet doprowadzić do śmierci.

Innym kluczowym elementem diety ketogenicznej dla osób z cukrzycą jest jej skupienie się na wysokim spożyciu tłuszczu i niskiej ilości węglowodanów. Podczas gdy dieta ketogeniczna wymaga większego spożycia tłuszczu, podkreśla zdrowe dla serca tłuszcze, takie jak te znajdujące się w jajkach, tłustych rybach, orzechach, awokado, oliwie z oliwek, twarogu i awokado. Tłuszcze te pomagają obniżyć poziom cholesterolu i zmniejszyć stan zapalny w organizmie. Ponadto osoby na diecie ketogenicznej mogą nadal jeść zdrowe dla serca tłuszcze, takie jak migdały i nasiona słonecznika.Podobne: